Czy wiesz jak rak wycwanił się z cukrem?

Aktualizacja: 3 gru 2018

#rak #leczeniedietą #naturalneterapie #ketogenna #ketogeniczna #dietawysokotłuszczowa #rakżywisięcukrem #ketony #ketoza #tłuszcz #oleje #cukier #awokado #thinkholistic #holistictherapy #dietetykholistycznyCzy wiesz, że to, co jesz i pijesz, może przesądzić o tym czy rozwinie się u Ciebie rak? W niektórych typach nowotworów czynniki żywieniowe odpowiadają za zainicjowanie procesu nowotworzenia aż w 80%, podczas gdy pozostałe (wpływ środowiska oraz geny) stanowią jedynie 20%. Jest również druga strona medalu – odpowiednia żywność może stać się lekarstwem dla Twojego organizmu i najważniejszym narzędziem szeroko pojętej prewencji przeciwnowotworowej!


Substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i uruchomienia procesów samoleczenia nie znajdziesz w ciastkach, frytkach i makaronie z serowym sosem. By zachować zdrowie i mieć mnóstwo energii, musisz jeść życiodajne posiłki!


Zarówno na scenach oficjalnych konferencji naukowych, jak i w podziemiach medycyny alternatywnej, dyskutowane są możliwości prewencji jak i wspomagania terapii w chorobach nowotworowych za pomocą diety.


I cóż z tych dywagacji wynika?


Wegetariańska, wegańska, bezcukrowa, bez nabiału, gersonowska, budwigowa, witariańska, alkaliczna, ketogenna – pomysłów tyle, ile mądrych głów, ale która z diet rzeczywiście działa? Niektóre oparte na medycznych faktach, inne na (nie)zawodnej intuicji? Temat jak rzeka szeroki, toteż wpis, który czytasz dedykowany będzie tej ostatniej.


Na tapecie dieta ketogenna – bogaty w tłuszcze, niskowęglowodanowy i średniobiałkowy plan żywieniowy. Skuteczność potwierdzona w badaniach na zwierzętach i najwyższa w terapii guzów i glejaków mózgu. Stąd też, ostatnimi czasy do gabinetów dietetycznych trafiają zbłąkani pacjenci neurochirurgiczni, o dziwo z polecenia tychże specjalistów (tak, dobrze czytasz – dietetyk też w szoku).


Wracając do meritum – skąd pomysł, że organizm zaskoczy na diecie wysokotłuszczowej?

Widzisz, paliwem dla Twoich komórek jest glukoza. To właśnie na drodze przemian glukozy odbywa się produkcja energii w Twoim organizmie. Nie oznacza to jednak, że kiedy przestaniesz jeść węglowodany Twój organizm sobie nie poradzi. Spokojna głowa - wysprycił się na tyle, że potrafi produkować energię również z innych składników odżywczych takich jak: tłuszcze i białka. Toteż, kiedy ograniczysz do minimum spożycie węglowodanów, przestawisz się na pozyskiwanie energii z tłuszczów w procesie zwanym ketozą. Organizm zacznie wytwarzać ciała ketonowe, produkowane przez wątrobę i wykorzystywać je jako źródło energii zamiast glukozy.


Ale po co Ci ciała ketonowe zamiast glukozy?


Prawie 100 lat temu, niejaki niemiecki biochemik Otto Heinrich Warburg dokonał przełomowego odkrycia naukowego, o którym w środowiskach medycznych nieco zapomniano…Dowiódł on, iż „komórka nowotworowa żywi się cukrem”, a zatem ta sama glukoza, która żywi Twoje komórki, może karmić również Twojego raka. Z takim jedynie wyjątkiem, iż komórka nowotworowa posiada 50 razy więcej receptorów dla glukozy niż zdrowa komórka, a zatem tępo jej metabolizmu, wzrostu, a raczej niekontrolowanego rozrostu jest znacznie większe. (Prawdopodobnie nie byłeś świadomy, iż wiedza ta wykorzystywana jest w ważnym badaniu diagnostyczny tzw. PET - pozytonowa tomografia emisyjna. W celu znalezienia zmian nowotworowych w organizmie człowieka, poszukuje się obszarów pochłaniających najwięcej glukozy).


Wniosek w tej sytuacji nasuwa się tylko jeden – należy jak najszybciej odciąć takiej komórce dostawy paliwa, by zahamować progresję. Ale jak to zrobić by samemu nie paść z głodu? Istotny jest jeszcze jeden mały szczegół…a może raczej monstrualny - komórka zmieniona nowotworowo nie potrafi wykorzystywać ciał ketonowych do wzrostu i rozwoju. Brzmi teraz logicznie? Wysokotłuszczowa dieta ketogeniczna spełnia ten warunek, a badania kliniczne głoszą, iż teoria sprawdza się w praktyce!

Co musisz zrobić aby Twój organizm zaczął wykorzystywać tłuszcz jako źródło energii?


Spożywać niewielkie ilości węglowodanów w ciągu dnia. W zasadzie będą to jedynie cukry pochodzące z warzyw. By zaspokoić zapotrzebowanie na kalorie - w to miejsce wstawić musisz tłuszcze oraz w mniejszym stopniu białko.


Poza działaniem przeciwnowotworowym zwolennicy ketogennej diety wymieniają jeszcze kilka, innych wymiernych korzyści wynikających z jej stosowania. Dostarcza ona dobrej jakości tłuszczów, które poprawiają kondycję błon komórkowych oraz sprawność kory mózgowej. Działa przeciwzapalnie i korzystnie wpływa na stan przewodu pokarmowego, gdyż eliminuje wszystkie produkty alergogenne i sprzyjające rozwojowi grzybów. Ponadto wpływa na poprawę snu, obniżenie poziomu stresu. Poprawia wrażliwość na chemio oraz radioterapię, a także zapobiega przerzutom i nawrotom choroby nowotworowej.


Wszystko pięknie, ładnie, ale jak przełożyć to na praktykę?


Moment „przejścia” w tryb metabolizmu ketonowego może nie być łatwy. Toteż musisz się do niego dobrze przygotować i nastroić. Praktyczna odsłona diety ketogennej – na co zwrócić uwagę, co jeść, czego nie jeść, od czego zacząć oraz najczęściej zadawane pytania – już w kolejnym wpisie.


Do usłyszenia!

Twój HoloEkspert :)Źródła:

1. T. Seyfried, Cancer as a Metabolic Disease: On the Origin, Prevention and Treatment of Cancer, Hoboken, NJ: Wiley, 2012.

2. J. Mercola, The Benefits of a Ketogenic Diet and Its Role in Cancer Treatment, Mercola.com, 16 czerwca, 2013

3. Leigh Erin Connely, MD: Rewolucja w Leczeniu Raka, Wydawnictwo Vivante, Białystok 2017

4. M.R. Ward, M. Barton, The Contribution of Cytotoxic Chemotherapy to 5-Year Survival in Adult Malignancies, „Clinical Oncology” (Royal College of Radiologist) 2004, nr 8 (16), s.549-560

5. R. Klement, Calories, Carbohydrates, and Cancer Therapy with Radiation: Exploiting the Five R’s Through Dietary Manipulation, „Cancer and Metastasis Reviews” 2014, 17 stycznia, dostęp: 5 stycznia, 2015

6. P.Anand et al., Cancer Is Preventable Disease That Requires Major Lifestyle Changes "Pharmaceutical Reasearch" 2008, nr 9 (25), s. 2097-2116

7. Cancer Facts and Figures, American Cancer Society, 2014

8. O. Warburg, The Prime Cause and Prevention of Cancer, Nobel-Laureates, Lake Constance, Germany, 1966185 wyświetlenia0 komentarz