Część 2. Czy wiesz jak rak wycwanił się z cukrem?

Aktualizacja: 24 lip 2019

#rak #nowotwór #chorobanowotworowa #rakżywisięcukrem #glukoza #dietaketogenna #dietawysoktłuszczowa #tłuszcz #oleje #cukier #dietoterapia #leczeniedietą

Przed Tobą ciąg dalszy rozważań na temat nowego, przełomowego podejścia żywieniowego wspomagającego terapię nowotworów, które de facto jest stare. Niemniej jednak nadal może uratować czyjeś życie. Wiesz już, że metabolizm guzów złośliwych może być w dużej mierze uzależniony od spożycia glukozy. Wiesz też, że modulując zawartością cukru w swej diecie możesz w znaczący sposób wpłynąć na remisję lub progresję choroby nowotworowej. W koncepcję tą wpisuje się idealnie dieta ketogeniczna, której praktyczną realizację chcę Ci teraz przybliżyć.


No dobrze, to co w takim razie mogę jeść?


Podstawą są przede wszystkim dobrej jakości tłuszcze: np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy, olej z wiesiołka, orzechy, awokado, niskoskrobiowe warzywa liściaste, dobrej jakości produkty białkowe, wolne GMO, pochodzące od zwierząt karmionych trawą, takie jak: jaja, ryby, owoce morza, drób, wołowina i inne gatunki mięs. Mówiąc najogólniej - zjadasz satysfakcjonujące dania główne, pijesz uzdrawiające surowe soki, chrupiesz sałatki, a to wszystko w odpowiednich proporcjach! Zasadniczo nie musisz obsesyjnie kontrolować zawartości tłuszczu w swojej diecie, nie możesz natomiast przesadzić z ilością białka. Proteiny powinny stanowić maksymalnie 15-20% spożywanych przez Ciebie kalorii, a zatem mniej więcej tyle, ile spożywałeś ich do tej pory.


Jak zacząć?


By Twój organizm nie poczuł się zbytnio zaskoczony nagłą zmianą i nie odmówił współpracy – w początkowym etapie diety dozwolone jest spożycie większej, niż w typowej diecie ketogennej, ilości węglowodanów w postaci kasz, chleba żytniego oraz owoców, jednak wciąż niższe niż normalnie (jedynie 3-5% zapotrzebowania kalorycznego). Zacznij zatem łagodnie. Ostateczna porcja węglowodanów uzależniona jest od tego jakim typem „utleniacza” jesteś. Jeżeli jesteś „szybkim utleniaczem” będziesz tolerował jedynie 10g węglowodanów dziennie (taka porcja znajduje się na przykład w 12 sztukach szparagów). Wolni utleniacze mogą pozwolić sobie na 30g do 40g sacharydów dziennie.


Adaptacja do ketozy może potrwać od 1 do 3 miesięcy. U jednych dłużej, u drugich krócej – kwestia stricte osobnicza. Na niekorzyść i wydłużenie czasu przystosowania może mieć wpływ stres, uzależnienie od słodyczy czy niewystarczająca ilość snu. W pierwszych dniach może pojawić się osłabienie związane ze spadkiem glukozy w surowicy krwi oraz towarzyszące im bóle i zawroty głowy, jak i nienajlepsze samopoczucie. Warto nadmienić także o niezbyt wytwornej kwestii związanej z początkowym etapem keto, a mianowicie pojawiających się biegunkach tłuszczowych. Miej jednak na uwadze, że jest to stan przejściowy i postaraj się zapewnić sobie należyty odpoczynek, nawodnienie oraz podaż elektrolitów (sód, potas, magnez).


Co może mi pomóc w łatwiejszym „przestawieniu” na metabolizm ketonowy?


Adaptację poprawić może dodatkowo poprzez przyjmowanie egzogennych ciał ketonowych, zastosowanie postu przerywanego lub 2-3 dniowej głodówki w pierwszych dniach, połączonej z przyjmowaniem BHB (egzogenne ciała ketonowe).


Jak mogę sprawdzić czy jestem na ketozie?


Możesz wykonać test sprawdzający poziom ketonów we krwi. Mierniki ketonów we krwi dostępne są w sklepach, aptekach oraz do kupienia przez internet. Stężenie ketonów w surowicy krwi wynosić powinno od 2 do 8. Wynik niższy niż 2 będzie oznaczał, iż Twoim głównym źródłem energii nadal pozostaje glukoza (niedobrze - nie o to chodziło). Z kolei wynik powyżej 8 będzie oznaką, iż produkujesz zbyt wiele ketonów!


Słychać czasem, że nowotwory rozwijają się w środowisku kwasowym – czy ketoza, w której będę nie zakwasi mojego wnętrza?


Zacznijmy od tego czym w ogóle jest pH. To miara kwasowości lub zasadowości Twojego organizmu. Śmieciowe i wysokoprzetworzone jedzenie, jak i zbyt wysokie w stosunku do realnych potrzeb spożycie białka, przyczynia się do spadku zasadowego potencjału ciała. W Twoim interesie jest utrzymać je na poziomie 7,35-7,4 (wartość neutralna), ponieważ większość nowotworów preferuje kwaśne wnętrza! Idealny plan żywieniowy powinien zatem nie tylko uwzględniać produkty, które pomogą Ci zagłodzić raka, ale również te, które pozwolą zrównoważyć pH. Przy okazji - długo utrzymująca się kwasica może doprowadzić do uogólnionego stanu zapalnego, obniżenia produkcji białych krwinek, uszkodzenia komórek, czy ich błon. W warunkach kwasowych komórki mają do dyspozycji znacznie mniej tlenu, więc czujesz się ospały i jesteś podatny na infekcje. Dodatkowo stajesz się łatwym łupem dla grzybów, bakterii, wirusów i pasożytów, które osłabiają pracę układu odpornościowego, tak ważnego w walce z nowotworem.


No właśnie…Jeżeli mieścisz się ze swoim stężeniem ketonów pomiędzy wspomnianym 2 a 8, to wszystko gra! Problem pojawia się w momencie kiedy chcesz ich mieć za dużo…Wartość powyżej 8 świadczy o tym, że Twoje pH może być zbyt kwaśne. Ilość ketonów może wzrosnąć zanadto kiedy nie spożywasz wystarczającej ilości węglowodanów. Może dojść nawet do poważnego stanu zwanego ketoacydozą (zmęczenie, mdłości, wymioty, bóle brzucha, ostry zapach z ust, zaburzenia koncentracji, trudności z oddychaniem). Dlatego decydując się na dietę ketogeniczną powinieś stale monitorować swoje pH. Jest to szczególnie istotne w jej początkowych fazach. Dobrym pomysłem na zrównoważenie równowagi kawsowo-zasadowej jest spożywanie sporych ilości minerałów - magnezu, potasu, wapnia oraz pierwiastków śladowych, zarówno w postaci naturalnej, jak i dobrej jakości suplementów, picie wody alkalicznej i alkalizujących produktów (czytaj warzyw).


Pamiętaj! Twoim największym sprzymierzeńcem będzie zielenina - zielone warzywa liściaste i algi morskie, to potężna dawka zasadotwórczego chlorofilu!


Czy dieta ketogeniczna jest dla każdego?


Są typy, którym taki model żywienia stanowczo odpowiada i tacy, którzy na samą myśl o wysokotłuszczowej diecie dostają konwulsji. Tym drugim proponuje się zwykle prowegetariańskie modele żywienia, o których zastosowaniu w podobnych celach, trochę więcej w kolejnych wpisach. Dla niektórych np. cukrzyków, osób z pewnymi rodzajami nowotwór, czy jednostek bardziej podatnych na ketoacydozę, dieta ketogeniczna może być zupełnie przeciwskazana.


Zrobisz najlepiej jeżeli wcześniej skonsultujesz swój stan zdrowia i sytuację z odpowiednim lekarzem, najlepiej medycyny integracyjnej. Na początkowym etapie użyteczna może okazać się też pomoc specjalisty żywieniowego, który zatroszczy się zarówno o Twój talerz, jak i twoje pH.


Do usłyszenia!

Twój HoloEkspert :)


Uwaga. Artykuł powstał w odpowiedzi na pytania poszukąjacych - ma charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie promuje diety ketogennej na tle innych modeli żywieniowych.

128 wyświetlenia0 komentarz