Dieta, która leczy, odchudza i przedłuża życie - a wszystko za sprawą tych 20 wyjątkowych produktów.

Aktualizacja: 24 lip 2019

#odchudzanie #odmładzanie #leczeniedietą #dietasirt #sirtuiny #białkasirtuinowe #przeciwstarzeniowo #przedłużenieżycia #żywnośćktóraleczy #dietasirtuinowa

Myślisz sobie kolejna dieta cud? A może myślisz - każda dobra dieta powinna spełniać te trzy założenia. Niezależnie od tego, w której grupie jesteś, po przeczytaniu artykułu i tak wdrożysz te 20 produktów do swojej diety.

Rzeczywiście różnorakie podejścia żywieniowe są ostatnio jak wszystkie inne trendy – pojawiają się, robią wielką furorę, a następnie odchodzą w zapomnienie, często z jeszcze większym hukiem. Dlaczego w tym przypadku miałoby być inaczej? Dużą zaletą tytułowej bohaterki jest mnogość przemawiających na jej korzyść wyników badań naukowych, ale przede wszystkim bliski związek z wyjątkowymi białkami – sirtuinami. Mowa tu zatem o Diecie Sirt.


Dlaczego owe białka są dla Ciebie takie ważne?


Okazuje się, iż regulują one przebieg procesów zachodzących na poziomie komórkowym! Aktywacja genów kodujących sirtuiny może uchronić Cię przed szeregiem chorób przewlekłych, a nawet…przedłużyć życie. Tak! To właśnie te geny odpowiadają za długość naszego życia. Co więcej! Promują one spalanie tkanki tłuszczowej i jednoczesny przyrost tkanki mięśniowej, czegóż chcieć więcej?


Ale jak to zrobić, żeby je aktywować, zapytasz?


Jest na to kilka sposobów! Pewnie słyszałeś o benefitach prowadzenia głodówek czy innych restrykcji kalorycznych? Wielokrotnie już wykazano, że oprócz znaczącej poprawy zdrowia, ograniczenie dostępu do pożywienia wiążę się z wydłużeniem długości życia, a to właśnie za sprawą aktywacji wspomnianych wcześniej genów! Jeszcze do niedawna o sirtuinach mówiło się tylko w kontekście głodówek, których realizacja z pewnych powodów może być czasem trudna, a nawet niemożliwa. Wyrzeczenie, poczucie głodu, często irytacji, towarzysząca utrata tkanki mięśniowej, to czynniki, które niejednokrotnie zniechęcają do porzucenia pokarmu. Prawdopodobnie głodówka nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze, niedożywione czy niedoborowe w kontekście TCM. Ale czy aby na pewno Natura nie wymyśliła lepszego rozwiązania na zachowanie zdrowia i pięknej sylwetki?


Sirtuiny reagują na bodziec stresowy i w ten sposób ulegają aktywacji. W przypadku ograniczenia spożycia kalorii tym bodźcem jest niedobór energii. Pod wpływem stresora podejmują one aktywność i wysyłają do komórek różne sygnały, zmieniające sposób ich funkcjonowania. Sirtuiny podkręcają tępo metabolizmu, przyspieszają spalanie tłuszczu, stymulują przyrost mięśni, wygaszają stany zapalne i promują procesy samonaprawy organizmu na poziomie komórkowym. U ludzi wyróżnia się 7 sirtuin (od SIRT1 do SIRT7). Największą rolę w utrzymaniu równowagi energetycznej stanowi SIRT1 oraz SIRT3. Ten pierwszy występuje w całym organizmie, natomiast ten drugi w komórkowych elektrowniach - mitochondriach, dlatego w szczególności aktywacja tych dwóch genów może przynieść Ci tak wiele korzyści.


Oprócz restrykcji kalorycznych, aktywacja sirtuin zachodzi pod wpływem regularnych intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz…żywności sirtuinowej!


Pewnie już z niecierpliwością czekasz by dowiedzieć się, które z produktów zasługują na to miano! Prezentuję Ci więc listę 20 pokarmów, które bez większego wysiłku aktywują Twoje sirtuiny!


 • Kakao

 • Papryczka chili

 • Jarmuż

 • Truskawki

 • Rukola

 • Kawa

 • Zielona herbata (matcha)

 • Gryka

 • Lubczyk

 • Daktyle

 • Pietruszka

 • Czerwona cebula

 • Czerwona cykoria

 • Czerwone wino

 • Soja

 • Orzechy włoskie

 • Kurkuma

 • Oliwa z oliwek

 • Seler, w tym liście

 • Kapary


Zaskoczony? By dobrze zrozumieć korzyści płynące ze spożywania wymienionych pokarmów, trzeba spojrzeć na nie trochę inaczej niż jak na zwykłe składniki diety. To coś więcej niż tylko przeciwutleniająca moc superfoods. Nie chodzi bynajmniej o antyoksydanty, które wiążą wolne rodniki w Twoich organizmie, lecz o coś absolutnie przeciwnego… Substancje zawarte w żywności sirtuinowej wywierają efekt toksyczny na Twoje komórki, który działa jak bodziec stresowy! Dokładnie jak w przypadku głodówki czy ćwiczeń fizycznych. Odpowiedzią na ten stres jest wzrost wydajności, sprawności i odporności. Taki mechanizm adaptacji (hormezy) pozwala na utratę masy ciała, podniesienie kondycji i lepsze zdrowie. Organizm odnosi pewne korzyści w wyniku kontaktu z niewielką dawką substancji toksycznej, która w większej ilości mogłaby być szkodliwa lub zagrażać życiu.


Pomysłodawcy Diety Sirt opracowali specjalny program odchudzający w oparciu o produkty sirtuinowe. Dieta składa się zasadniczo z 2 faz: wstępnej oraz podtrzymującej. Faza 1 obiecuje spadek masy ciała o ponad 3 kg w ciągu zaledwie 7 dni! Faza 2 służy utrzymaniu efektów i dalszej redukcji, jak zapewniają autorzy - bez efektu jojo i uczucia głodu. Skuteczność takiego podejścia została skrupulatnie przebadana klinicznie, a Dieta Sirt może pochwalić się dużym sukcesem terapeutycznym.


Biorąc pod uwagę fakt, że 30% z nas stosowało w ciągu ostatnich 20 lat jakąś dietę odchudzającą, a problem nadwagi, otyłości i idących za nimi konsekwencji zdrowotnych nie zniknął, lecz narasta, może warto rozważyć opcję Sirt?


Samo wdrożenie produktów i potraw sirtuinowych może przynieść Ci mnóstwo korzyści zdrowotnych. Jeżeli jednak stawiasz na solidną redukcję masy ciała i chciałabyś podążać programem Diety Sirt, najlepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie kontaktu z wykwalifikowanym dietetykiem lub terapeutą, który pomoże Ci dostosować go do Twoich potrzeb i sytuacji zdrowotnej.


Z pozdrowieniami,


Twój HoloEkspert :)


Źródła:

1. A.J. Hill, Does dieting making you fat?"British Journal of Nutrition" 2004, nr 92, Supp;. 1, s.15-18.

2. L.Z. Agudelo i in., Skeletal muscle PGC-1alpha modulates kynurenine metabolism and mediates resilence to stress-induced depression, "Cell" 2014, 159, s.33-45.

3. X. Li, SIRT1 and energy metabolism, "Acta Biochim Biophys Sin" (Shanghai), 2013, 45, s.51-60.

4. B. J. Morris, Seven sirtuins for seven deadly diseases of aging. "Free Radical Biology and Medicine" 2013, 56, s. 133-171.

5. Z. Radak i in., Redox-regulating sirtuins in aging, caloric restriction, and exercise. "Free Radical Biology and Medicine" 2013, 58, s. 87-97.

6. M.C. Zillikens i in., SIRT genetic variation is related to BMI and risk of obesity. "Diabetes" 2000, 58, s. 2828-2834.

7. T. Sasaki i in., Hypothalamic SIRT1 prevents age-associated wieght gain by improving leptin sensitivity in mice, "Diabetologia" 2014, 57, s. 819-831.

8. M. J. Wilking & N. Ahmad. The role of SIRT in cancer: the saga continues, "The American Journal of Pathology" 2015, 185, s. 26-28

i wiele innych.

556 wyświetlenia0 komentarz

Holostrefa Marta Durek

ul. Tylna 10, 67- 400 Wschowa

os. Wichrowe Wzgórze 35/165 

61-699 Poznań

© Holostrefa 2019

 • Facebook - Biały Krąg
 • Instagram - Biały Krąg