Kawa - pić czy nie pić, o to jest pytanie!

Aktualizacja: 24 lip 2019

#kawa #kawusia #plusyiminusypiciakawy #genCYP1A2 #czykawajestzdrowa #antyoksydantyzkawyKawa, kawusia…Ty też należysz do osób, które już na samo brzmienie tego słowa czują jej przyjemny aromat? Wiedziałeś, że każdego dnia konsumuje się na świecie 2,25 mld filiżanek kawy!? Aż 95 litrów naparu przypada rocznie na jednego Polaka! Dowodzi to prawdziwej i globalnej miłości do kawy, jednej z najprzyjemniejszych z istniejących używek!


W rzeczy samej, używek, stymulantów, poprawiaczy nastroju…Toteż kiedy przychodzi do zdrowia i praktykowania tzw. zdrowego stylu życia, pada często to niezręczne pytanie: „A co z kawą? Pić czy nie pić, a jak pić to ile?” Bo odpowiedź brzmi w zasadzie „to zależy”, ale Poszukujący chce przecież konkretów…Przyjrzyjmy się zatem za i przeciw, od strony stricte naukowej.


Zacznijmy może od części przyjaznej dla kawoszy, czyli faktów stanowiących o pozytywnym wpływie tejże substancji na nasze wnętrza.


1. Regularne spożycie kawy może uchronić Cię przed zapadnięciem na powszechne choroby metaboliczne takie jak: cukrzyca typu 2 czy schorzenia sercowo-naczyniowe.


2. Kawa wykazuje działanie neuroprotekcyjne, może zapobiec lub, w niektórych przypadkach, znacznie opóźnić wystąpienie choroby Parkinsona i Alzheimera!


3. Kawa to nie tylko kofeina! Okazuje się bowiem, że jej ziarna są niezwykle bogate w antyoksydanty, których to podobno, nasz organizm jest w stanie wchłonąć więcej z kawy, niż z innych, bogatych w przeciwutleniacze produktów takich jak warzywa i owoce (stwierdzenie dość kontrowersyjne i z pewnością warte szerszego kontekstu).


4. Kawa zwiększa poziom szczęśliwości w naszym życiu! Naukowcy z National Institute of Health odkryli, że co najmniej 4 filiżanki kawy dziennie są w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji o 10%. Uwaga! Nie oznacza to oczywiście, że jeśli zwiększymy spożycie o kolejne 4 skutek będzie lepszy - może być dokładnie odwrotny! Harvard School of Public dowiódł z kolei, że picie około 4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko popełnienia samobójstwa o połowę! Skutek ten spowodowany jest najpewniej wpływem kawy na zwiększenie syntezy neuroprzekaźników: dopaminy, noradrenaliny, serotoniny, które mają pozytywny wpływ na nasz nastrój.


5. Picie kawy przedłuża życie! Kawa należy do żywności sirtuinowej - Czytaj: Dieta, która leczy, odchudza i przedłuża życie? A zatem aktywuje geny SIRT odpowiedzialne między innymi za długość naszego życia, zdolności regeneracyjne organizmu, wydolność i witalność! Żywność sirtuinowa promuje też spalanie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zwiększaniu masy mięśniowej…


...Pamiętaj, że badania te dotyczą jedynie małej czarnej, a zatem gorzkiej, najlepiej organicznej kawy, bez zbędnych dodatków czyli spienionego krowiego UHT, cukru, syropu smakowego i tym podobnych badziewiów.


Są jednak ludzie, którym może kawa nie służyć…A więc i w tym przypadku sprawdza się teoria, według której nie wszystko, co zdrowe odpowiednie jest dla każdego. O kim mowa?


1. Otóż okazuje się, że około połowa społeczeństwa ma mutację genu CYP1A2, który odpowiedzialny jest za metabolizowanie…kofeiny w organizmie. Co ta mutacja dla Ciebie oznacza? Mutacja wiąże się najczęściej z wadliwym działaniem danego genu. W tym wypadku dochodzi do spowolnienia rozkładu kofeiny…W związku z czym spożycie kawy może wiązać się wyższym ryzykiem zawału serca, zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego, zaburzeniami metabolizmu glukozy. Prawdopodobnie oznacza także brak działania przeciwnowotworowego, które notowane jest u „szybkich metabolizerów”.


2. Kawa zakwasza Twój organizm! Jest jedną z najbardziej kwasotwórczych substancji, a siła zakwaszania rośnie z liczbą wypitych filiżanek… Dla osób dbających o zdrowie jednym z najważniejszych dogmatów powinno być dbanie o alkaliczność wnętrza. Zakwaszenie sprzyja zagnieżdżaniu się różnej maści nieproszonych gości: patogenów, bakterii, wirusów, pasożytów i grzybów, wpływa negatywnie na pracę układu odpornościowego, objawia się zmęczeniem, znużeniem, sennością, ale także niechęcią do działania i brakiem sprawczej siły życiowej. Uciekają Ci magnez, potas, wapń, bo organizm za wszelką cenę dąży do równowagi, starając się zneutralizować kwasy pierwiastkami zasadowymi. Badacze alarmują, iż zwiększone spożycie kawy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem szybszej utraty masy kostnej! Subtelne przesunięcia równowagi kwasowo-zasadowej w dół stwarzają także środowisko korzystne dla rozwoju guzów nowotworowych!


3. Mniej na uwadze, że kawa to stymulant – nie dodaje Ci energii, nadszarpuje tylko Twoje zasoby! Efekt jej działania utrzymuje się co najwyżej do 2 godzin, po czym zmęczenia jedynie pogłębia się.


4. Kawa ogranicza przyswajanie szalenie ważnych pierwiastków śladowych takich jak cynk, selen, miedź, mangan…Uwaga osoby z zespołem złego wchłaniania, anemicy, persony szczególnie narażone na niedobory pokarmowe, osoby otyłe, (czytaj niedożywione jakościowo)! Jeśli należysz do którejś z grup koniecznie przewartościuj wypicie kolejnej filiżanki.


5. Nie będzie dla Ciebie wskazana jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy, męczy Cię zgaga, czy wrzody żołądka. Kawa nasila produkcję kwasu solnego w żołądku, co przyczynić się może do nasilenia owych dolegliwości.


6. Nigdy nie pij kawy na czczo, zaraz po przebudzeniu! Wieloletnie picie kawy rano, jeszcze przed śniadaniem, może skończyć się nowotworem jelita grubego w przyszłości! Paradoksalnie wyniki innych badań donoszą o rzeczy absolutnie odwrotnej jakoby antyoksydanty zawarte w kawie wywierały działanie prewencyjne przeciwko temu typowi nowotworu. Być może…ale nie na pusty żołądek!


7. Definitywnie źle wpływa na kondycję Twoich zębów! Nie tylko poprzez „wypłukiwanie” wapnia i magnezu będących ich budulcem, ale również poprzez tworzenie niezbyt atrakcyjnych przebarwień…


8. Kawa, podobnie jak alkohol ma działanie drażniące na układ pokarmowy, zwiększa przepuszczalność jelit, to też nie powinna być udziałem jadłospisów u osób z cieknącym jelitem (leaking gut syndrome).


9. Kawa może nasilać lęk i stres – kofeina pobudza produkcję hormonów stresu, stymulując do pracy, i tak niejednokrotnie zmęczone już życiem, nadnercza. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne przestrzega również przed zatruciem kofeiną – wypicie 2-3 filiżanek, w krótkich odstępach czasu może spowodować zatrucie, które objawia się zwiększonym niepokojem, drażliwością, częstomoczem, drżeniem mięśniowym, zaburzeniami rytmu serca oraz nadmiernym pobudzeniem psychomotorycznym.


Jak to zwykle w tej dziedzinie bywa, jedne doniesienia przeczą innym. Zatem jeśli do tej pory nie znalazłeś odpowiedzi dla siebie, pamiętaj, że oprócz tzw. evidence based medicine (dla niewtajemniczonych – medycyna oparta na faktach) istnieje jeszcze coś takiego jak instinct based medicine (medycyna oparta na instynkcie), którą to wykorzystują w swojej praktyce umysły otwarte, mając na uwadze, że nie wszystko da się wymiernie „zmierzyć”. Czy ktoś kiedykolwiek musiał udowadniać, że skacząc z samolotu bez spadochronu na wysokości kilku tysięcy metrów można zginąć? Na szczęście mamy jeszcze instynkt, intuicję, wewnętrzny głos, zwał jak zwał. Na pytanie pić czy nie pić, nie da się zatem udzielić jednoznacznej odpowiedzi… Wszystko zależy od osobniczej reakcji! Prawda jest taka, że różnimy się na wiele sposobów pod względem genetycznym, metabolicznym, różne bakterie zasiedlają nasze trzewia, prowadzimy odmienny styl życia, wykazujemy określoną reakcję na konkretne składniki żywności, mamy mniejsze bądź większe niedobory pokarmowe.


Podczas gdy dla zdrowego, silnego organizmu 3 filiżanki dobrej jakości kawy dziennie będą względnie neutralne, dla słabotliwej, niedoborowej osóbki z rozwalonym systemem trawiennym będzie to jedynie dodatkowe obciążenie.


Wskazówka dla tych, którzy czują, że kawa im nie służy i chcieliby z niej świadomie zrezygnować…


Jeżeli Twoje ciało jest wystarczająco alkaliczne (wibrujesz wysoko), dbasz o regularne oczyszczanie wnętrza, nienaganne odżywienie i właściwą higienę snu, rzadziej sięgasz po kawę i łatwiej z niej rezygnujesz niż Ci, którzy opierają swoje żywienie o produkty przetworzone, z dużym udziałem mięsa, nabiału i słodyczy, kładą się późno spać i mają głowę wiecznie zaprzątniętą masą natrętnych myśli.


Jeśli jednak pijasz kawę nawet do kilku razy w ciągu dnia, zadbaj o odpowiednią podaż wapnia, magnezu, potasu, duży udział alkalicznej żywności w swojej diecie i staraj się nie pijać jej na pusty żołądek, ani też popijać bezpośrednio po posiłku!


Świetną alternatywą dla wszystkich kawoszy może być kawa gotowana wg Pięciu Przemian z dodatkiem aromatycznych, rozgrzewających przypraw - idealna na zimową porę ;) Taka kawa pozbawiona jest częściowo substancji drążniących i (podobno) nie zakwasza!


Ahoj!


Twój HoloEkspert


Źródła:


1. Hallström H1, Melhus H, Glynn A, Lind L, Syvänen AC, Michaëlsson K.: Coffee consumption and CYP1A2 genotype in relation to bone mineral density of the proximal femur in elderly men and women: a cohort study. Nutr Metab (Lond). 2010 Feb 22;7:12. doi: 10.1186/1743-7075-7-12.

2. Tan EK1, Chua E, Fook-Chong SM, Teo YY, Yuen Y, Tan L, Zhao Y.: Association between caffeine intake and risk of Parkinson's disease among fast and slow metabolizers. Pharmacogenet Genomics. 2007 Nov;17(11):1001-5.

3. Kotsopoulos J1, Ghadirian P, El-Sohemy A, Lynch HT, Snyder C, Daly M, Domchek S, Randall S, Karlan B, Zhang P, Zhang S, Sun P, Narod SA.: The CYP1A2 genotype modifies the association between coffee consumption and breast cancer risk among BRCA1 mutation carriers. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2007 May;16(5):912-6.

4. Goodman MT1, Tung KH, McDuffie K, Wilkens LR, Donlon TA.: Association of caffeine intake and CYP1A2 genotype with ovarian cancer. Nutr Cancer. 2003;46(1):23-9.

5. Palatini P1, Benetti E, Mos L, Garavelli G, Mazzer A, Cozzio S, Fania C, Casiglia E.: Association of coffee consumption and CYP1A2 polymorphism with risk of impaired fasting glucose in hypertensive patients. Eur J Epidemiol. 2015 Mar;30(3):209-17. doi: 10.1007/s10654-015-9990-z. Epub 2015 Jan 17.

6. Palatini P1, Ceolotto G, Ragazzo F, Dorigatti F, Saladini F, Papparella I, Mos L, Zanata G, Santonastaso M.: CYP1A2 genotype modifies the association between coffee intake and the risk of hypertension. J Hypertens. 2009 Aug;27(8):1594-601. doi: 10.1097/HJH.0b013e32832ba850.

7. Penolazzi B1, Natale V, Leone L, Russo PM.: Individual differences affecting caffeine intake. Analysis of consumption behaviours for different times of day and caffeine sources. Appetite. 2012 Jun;58(3):971-7. doi: 10.1016/j.appet.2012.02.001. Epub 2012 Feb 9.

8. Esther Lopez-Garcia, PhD; Rob M. van Dam, PhD; Tricia Y. Li, MD; Fernando Rodriguez-Artalejo, MD, PhD; Frank B. Hu, MD, PhD: The Relationship of Coffee Consumption with Mortality. Ann Intern Med. 2008;148(12):904-914. DOI: 10.7326/0003-4819-148-12-200806170-00003.

247 wyświetlenia0 komentarz